Wybór oświetlenia – na co zwrócić uwagę?


Wprowadzając się do nowego domu albo kupując mieszkanie od dewelopera powinniśmy zastanowić się nie tylko nad rozkładem pomieszczeń, ich kolorystyką oraz meblami, ale także oświetleniem. Bowiem to właśnie oświetlenie domu tworzy we wnętrzu oryginalny i unikatowy klimat. Odpowiednio zastosowane źródła światła, dobór opraw oświetleniowych i ilość lamp w pomieszczeniu sprawią, że sypialnia, pokój dzienny czy jadalnia będą się wyróżniać, stworzą spójną całość i poczucie bezpieczeństwa. Meble hotelowe

Planowanie elektryki oraz układu lamp musimy więc rozpocząć jak najwcześniej. Powinni się to odbywać w tym samym momencie, w którym wybieramy kolor ścian czy kupujemy meble. Warto zwrócić uwagę i spróbować wyobrazić sobie, jak dane pomieszczenie wyglądać będzie w całości. Zrezygnujmy ze zbyt skomplikowanych rozwiązań, mogą one bowiem wprowadzić do naszego wnętrza sporo chaosu. Przede wszystkim zachowajmy spójność i równowagę. Jeśli decydujemy się na różne formy mebli czy dekoracji w pomieszczeniu, skorzystajmy z jednolitego źródła światła, jeśli zaś kompozycja jest podobna, możemy ożywić ją niebanalną kolorystyką. Jeśli sami zbytnio nie mamy o tym pojęcia, skorzystajmy z pomocy specjalisty. On sprawi, że efekt, który chcemy uzyskać nabierze realnych kształtów. Ma bowiem doświadczenie w projektowaniu harmonijnych i perfekcyjnie oświetlonych domów.

Warto skupić się także na wydzieleniu odpowiednich stref. W niektórych pomieszczeniach, takich jak pokój dzienny czy jadalnia, sprawdzi się jedna pojedyncza lampa, w przypadku kuchni – dużo lepiej będzie wykorzystać oświetlenie punktowe, przy którym łatwiej będzie można wykonywać wszelkie prace. Uważajmy na temperaturę barwową, sprawdzajmy oznaczenia na opakowaniach. Światło ciepła przyda się w sypialni oraz w salonie, czyli w tych strefach, w których chcemy się zrelaksować i odpocząć. Natomiast zimne lampy pozwolą nam się bardziej skupić, dlatego takie żarówki powinny być wykorzystane np. w gabinecie. Zimne barwy sprawdzą się również w łazience, w okolicy lustra, dzięki czemu można będzie wykonać perfekcyjny makijaż.

Zobacz polecane: lampy łazienkowe.